×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Znieczulenie to nie wszystko

Póki co pewne jest, że liczba anestezjologów jest zbyt mała, aby pokryć budzące się właśnie w kobietach zapotrzebowanie na redukcję bólu porodowego – podkreśla Fundacja Rodzić po Ludzku.

fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

„Każda rodząca w Polsce powinna mieć prawo do korzystania z wybranych przez siebie metod łagodzenia bólu porodowego – niefarmakologicznych i farmakologicznych” – podkreśla Fundacja w komentarzu opublikowanym na swojej stronie internetowej. „Sytuacja, w której o możliwości rodzenia bez bólu decyduje zasobność portfela, stanowi naruszenie praw pacjenta” – czytamy dalej. Fundacja odnosi się jednak sceptycznie wobec stwierdzenia, że samo wprowadzenie refundacji znieczulenia obniży odsetek cięć cesarskich w Polsce.

Jak podkreślają autorzy stanowiska, znieczulenie zewnątrzoponowe nie tylko uśmierza ból, ale także redukuje strach przed porodem. Jak podkreśla Fundacja Rodzić po Ludzku, „w kraju, w którym medykalizacja porodu jest bardzo wysoka, a sztuczna oksytocyna podawana jest ogromnej liczbie kobiet w porodzie, brak możliwości skorzystania ze znieczulenia był i jest po prostu barbarzyństwem”.

W stanowisku zaznaczono, że pacjentki „powinny otrzymywać pełną informację o różnych metodach łagodzenia bólu, a ich świadome decyzje powinny być respektowane”.

Fundacja dodaje, że nadal nie powstał dokument, który regulowałby kwestie podawania znieczulenia zewnątrzoponowego od strony medycznej. „Standard Opieki Okołoporodowej (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2012 roku) wzbudzał i wzbudza nadal kontrowersje wielu środowisk brakiem zapisu o dostępie do znieczulenia zewnątrzoponowego. (…) Warunki stosowania znieczulenia zewnątrzoponowego powinny być, zdaniem Fundacji Rodzić po Ludzku, opracowane w osobnym dokumencie” – czytamy w dokumencie.

Odnosząc się do innych kwestii związanych z porodami w Polsce, które zdaniem Fundacji wymagają poprawy, zaznaczono, że „należy się teraz zająć wdrożeniem prawa, które weszło w życie w 2012 roku, a do tej pory nie jest w pełni respektowane – Standardy Opieki Okołoporodowej”. Jak podkreślają autorzy stanowiska, „brakuje działań Ministerstwa Zdrowia, które zdaje się nie brać na siebie odpowiedzialności za to, że dokument nie funkcjonuje w praktyce”.

15.07.2015
Zobacz także
  • Znieczulenie sposobem na zmniejszenie liczby cięć cesarskich
  • Znieczulenie wreszcie finansowane?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta