×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Dodatnie przeciwciała IgM toksoplazmozy w 6. tygodniu ciąży

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam. Jestem w 6. tygodniu ciąży i właśnie wykryto u mnie toksoplazmozę (IgG 416,5 IU/ml i IgM dodatni). Naczytałam się o tym mnóstwo w Internecie, ale tak naprawdę jestem strasznie rozbita, bo nie wiem co dalej. Lekarz prowadzący skierował mnie do poradni chorób zakaźnych, ale tam muszę czekać kolejny tydzień. Pytałam się lekarza, dlaczego nie zacznie od razu mnie leczyć, a on przytoczył mi regułki, że za 3 tygodnie muszę powtórzyć badania. Nie wiem też, czy miałam objawy, bo w sumie przez 2 dni bardzo bolało mnie gardło, ale wyleczyłam je domowymi sposobami. Węzeł szyjny lewy mam powiększony bardzo długo, jeszcze przed ciążą. Tak naprawdę nie wiem, kiedy mogłam złapać tę straszną chorobę, ale z tego co czytałam lepiej by było, gdybym miała ją przed ciążą. Lecz czy to możliwe przy takich wynikach? Bardzo to przeżywam, nie chce mi się jeść, spać, ciągle myślę o tym, czy jeżeli donoszę, to dziecko, to czy będzie zdrowe, czy też nie? Zastanawiałam się już nawet nad aborcją, ale to jest ostateczny krok, bo bardzo pragnę tego dziecka.

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Akademia Medyczna we Wrocławiu

Pani zdenerwowanie jest zrozumiałe. Dodatnie swoiste przeciwciała w klasie IgG przeciwko toksoplazmozie, przy dodatnich w klasie IgM, u osoby dorosłej zwykle świadczą o niedawnym (w ciągu 6 ostatnich mies.) przebyciu zakażenia Toxoplasma gondii. Ponieważ zdarza się, że IgM anty-Toxo utrzymują się długotrwale, jak też stosunkowo często wychodzą fałszywie dodatnio, dodatni wynik anty-toxo IgM wymaga potwierdzenia w laboratorium referencyjnym.

Ponieważ jest Pani dopiero w 6. tygodniu ciąży i objawy kliniczne mogące odpowiadać toksoplazmozie miała Pani kilka miesięcy temu, zatem jest bardzo prawdopodobne, że toksoplazmozę przechorowała Pani jeszcze przed ciążą i wówczas byłaby Pani bezpieczna od ryzyka toksoplazmozy wrodzonej płodu. Pani wyniki to zatem niekoniecznie zła wiadomość.

Jednakże, nawet gdyby przebyła Pani toksoplazmozę w ciąży, to jeszcze nie oznacza, że zawsze dojdzie do zarażenia dziecka. W pierwszym trymestrze dochodzi do zakażeń płodu w około 15% ciąż (czyli zdecydowana większość, 85% płodów będzie niezarażona), ale konsekwencje zdrowotne są najpoważniejsze. W trzecim trymestrze ryzyko zakażenia płodu wynosi 60% (czyli 4 na 10 dzieci nie ulegnie zarażeniu), natomiast następstwa zdrowotne są znacznie łagodniejsze.

By dokładniej określić, kiedy doszło do zakażenia badania serologiczne powtarza się zwykle po 3-4 tygodniach. Możliwa jest też diagnostyka prenatalna płodu. Proszę zatem z nadzieją poczekać na wyniki kolejnych badań zamiast już teraz się zamartwiać na zapas.


11.01.2013
Inne pytania
  • Wynik badania beta-hCG
  • Planowanie ciąży po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych
  • Przyczyny bólu brzucha po cesarskim cięciu
  • Zrosty po cesarskim cięciu
  • Czy od razu po stosunku dochodzi do zapłodnienia?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta