×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Pierwszy w USA poród dziecka po przeszczepieniu macicy

Zbigniew Wojtasiński

Po raz pierwszy w USA kobieta po przeszczepieniu macicy urodziła dziecko – poinformował Reuters. Na świecie przyszło na świat już kilkoro takich dzieci, głównie w Szwecji.


Fot. pixabay.com

Poród odbył się w Baylor University Medical Center, gdzie wcześniej przeprowadzono również zabieg przeszczepienia macicy. Nie ujawniono żadnych danych dotyczących matki i dziecka. Rzecznik szpitala Craig Civale powiedział, że chce ona pozostać anonimowa.

Wiadomo, że dawczynią macicy była 36-letnia pielęgniarka, która ma dwoje dzieci i zdecydowała się ofiarować swój narząd innej kobiecie, która nie mogła urodzić własnego dziecka. Ciążę uzyskano dzięki sztucznemu zapłodnieniu, ponieważ jajowody pacjentki nie były połączone z przeszczepioną macicą.

Dr Liza Johannesson z Baylor University Medical Center, która uczestniczyła w zabiegu przeszczepienia macicy w tym szpitalu, jak również wcześniej w Szwecji, powiedziała tygodnikowi „Time”, że kiedy dziecko przyszło na świat, wszyscy lekarze się rozpłakali.

Pobranie macicy trwało pięć godzin, potem tyle samo czasu trzeba było poświęcić na jej wszczepienie drugiej kobiecie. Po zajściu w ciążę pacjentki oczekiwano z niepokojem porodu. Teraz potwierdzono, że dziecko, które się urodziło, jest zdrowe.

Przeszczepienia macicy wykonywane są w USA od lutego 2016 r. (pierwszy taki zabieg odbył się w Cleveland Clinic w Ohio). Na dziesięć dotąd zaplanowanych zabiegów w Baylor University Medical Center przeprowadzono osiem. W trzech przypadkach operacja ta nie powiodła się, z pozostałych kobiet, które mają przeszczepioną macicę, u dwóch uzyskano ciążę. Jak na razie na świat przyszło jedno dziecko.

Pierwszy udany przeszczep macicy odbył się w 2014 r. Szwecji w szpitalu uniwersyteckim w Gothenburgu w Szwecji. Przeprowadzono go u 35-letniej pacjentki, której wszczepiono macicę 61-letniej kobiety. Od tamtej pory doprowadzono tam do narodzin kilkorga dzieci przez kobiety z przeszczepioną macicą.

Prof. Alexander Maskin z University of Nebraska Medical Center tłumaczy, że przeszczepienia macicy nie zostały jeszcze opanowane przez chirurgów w takim stopniu, jak inne przeszczepiane od wielu lat narządy. Przykładowo, operacja wymiany nerki trwała początkowo od 6 do 10 godzin, a teraz chirurdzy potrzebują na jej wykonanie jedynie 1,5 godziny.

06.12.2017
Zobacz także
  • Pierwsze w USA przeszczepienie macicy nieudane
  • Pierwsze przeszczepienie macicy w USA
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta