Ruszył monitoring opieki okołoporodowej

„Głos matek ma moc zmiany” – to akcja Fundacji Rodzić po Ludzku, która ma na celu monitoring opieki okołoporodowej we wszystkich szpitalach w Polsce. Za pomocą anonimowej ankiety online, kobiety mogą opowiedzieć o swoim porodzie i opiece w szpitalu.

Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Gazeta

Fundacja zbiera informacje na temat tego, w jaki sposób kobiety są traktowane przez personel w szpitalach, czy rodzą w godnych warunkach, czy szpitale przestrzegają standardów opieki okołoporodowej.

– W wielu placówkach prawa kobiet nadal nie są przestrzegane, szczególnie w obszarze decydowania, prawa do informacji, prawa do szacunku i życzliwej opieki – oceniła Iwona Adamska-Sala z fundacji Rodzić po Ludzku. Dodała, że akcja ma na celu stały monitoring opieki okołoporodowej we wszystkich szpitalach w Polsce.

O swoich doświadczeniach kobiety mogą opowiedzieć w specjalnej ankiecie online na stronie fundacji. Ankieta dotyczy jakości opieki okołoporodowej w konkretnym szpitalu – od izby przyjęć do momentu wyjścia do domu. Obok warunków i czystości na salach, jakości wyżywienia w szpitalu, kobiety oceniają m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, do decydowania o przebiegu porodu oraz wykonywanych zabiegach medycznych i pielęgnacyjnych, respektowanie planu porodu, jakość wsparcia w zakresie karmienia oraz opieki nad dzieckiem po porodzie.

– Wyniki ankiet dla każdego szpitala będą się automatycznie przeliczały i pokazywały pod każdą placówką – powiedziała Adamska-Sala. Przyznała, że ankieta cieszy się dużym powodzeniem. W pierwszych dniach akcji o swoich doświadczeniach opowiedziało ponad 7 tys. kobiet.

Adamska-Sala przyznała, że ankieta jest obszerna, a jej wypełnienia trwa ok. 20 min. – Jest podzielona na porody naturalne oraz na cięcia cesarskie. Znaczny obszar dotyczy szacunku i komunikacji personelu z kobietą. Interesuje nas czy personel puka do drzwi, jak jest z kwestią obecności osób postronnych. Wszystkie obszary badamy bardzo szczegółowo – podkreśliła.

Jak dodała, fundacji szczególnie zależy na opinii kobiet z mniejszych miejscowości, ponieważ wiedza o sytuacji w tamtejszych szpitalach jest najmniej dostępna. – Sytuacja zmienia się dynamicznie, dlatego zależy nam na ocenie kobiet, które rodziły w latach 2016-2018, by te wyniki były jak najbardziej aktualne – podkreśliła.

Adamska-Sala zaznaczyła, że w tej sprawie fundacja spotkała się z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. – Ministrem zdrowia został powiadomiony, że monitoring się rozpoczął i będzie bacznie się przyglądał jego wynikom – powiedziała.

Na podstawie ankiet zebranych do końca marca zostanie opracowany raport na temat realizacji standardów opieki okołoporodowej i sytuacji na polskich porodówkach, a także rekomendacje dla ministra zdrowia.

Projekt został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Data utworzenia: 26.02.2018
Ruszył monitoring opieki okołoporodowejOceń:
Zobacz także
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

  • Hospitalizacja ciężarnej z cukrzycą
    Ginekolog poinformował mnie, że po włączeniu insuliny od 38. tygodnia będę leżeć w szpitalu. Proszę o informację, skąd taka procedura, dlaczego mimo dobrego rozwoju dziecka czeka mnie szpital (przyrost masy w normie i u mnie i u dziecka)?
  • Leczenie cukrzycy ciążowej
    Jestem w 32. tygodniu ciąży i mam cukrzycę ciążową od 24. tygodnia. Do tej pory wystarczała dieta, od kilku dni stężenie glukozy na czczo przekracza 90, a po posiłkach w górnej granicy (110-118). Czy jest jakiś sposób na obniżenie stężenia cukrów na czczo (przyrost masy w normie i u mnie i u dziecka)?