Do kiedy na badaniu USG widoczny jest pęcherzyk żółtkowy?

Pytanie nadesłane do redakcji

Chciałam się dowiedzieć, czy w 9. tygodniu ciąży na USG nadal widoczny jest pęcherzyk żółtkowy? Na moich zdjęciach z USG obok zarodka widoczna jest taka plamka. Lekarz tego nie komentuje, więc myślę, że to nic złego, ale teraz kiedy oglądam te zdjęcia w domu zastanawiam się, co to właściwie jest. Czy to właśnie pęcherzyk żółtkowy, czy coś innego? Wygląda to tak, jakby było połączone z zarodkiem! Dziękuję.

Odpowiedziała

prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Szanowna Pani,
opisana przez Panią tzw. plamka to prawdopodobnie pęcherzyk żółtkowy. Jest to struktura zlokalizowana wewnątrz pęcherzyka ciążowego. Osiąga ona największe wymiary pomiędzy 5. a 9. tygodniem ciąży. Pęcherzyk żółtkowy może być uwidoczniony w badaniu ultrasonograficznym, gdy wymiar pęcherzyka ciążowego przekracza 6 mm. Pęcherzyk żółtkowy jest zlokalizowany wewnątrz jamy kosmówkowej między owodnią a kosmówką i osiąga wymiary od 2,5 mm w 6. tygodniu do 7 mm w 11. tygodniu ciąży. Struktura ta zanika z końcem I trymestru, tworząc tzw. uchyłek Meckela.

Proszę pamiętać, że wszelkie podobne wątpliwości najlepiej wyjaśnić na samym początku. Wybierając się na kolejną wizytę do gabinetu, proszę pomyśleć o rzeczach, które Panią niepokoją w czasie tej ciąży i przeprowadzić ze swoim ginekologiem rozmowę. Będzie Pani uspokojona i nie będzie to stanowiło źródła stresu na przyszłość.

Piśmiennictwo:

Bręborowicz G.H. (red.): Położnictwo i Ginekologia, tom 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki ultrasonograficznej w położnictwie i ginekologii 8-9 maja 2004, Ginekologia po Dyplomie wydanie specjalne Wrzesień 2006
http://ciaza.mp.pl/lista/show.html?id=104936 http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/show.html?id=63088
Data utworzenia: 14.05.2015
Do kiedy na badaniu USG widoczny jest pęcherzyk żółtkowy?Oceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

  • Hospitalizacja ciężarnej z cukrzycą
    Ginekolog poinformował mnie, że po włączeniu insuliny od 38. tygodnia będę leżeć w szpitalu. Proszę o informację, skąd taka procedura, dlaczego mimo dobrego rozwoju dziecka czeka mnie szpital (przyrost masy w normie i u mnie i u dziecka)?
  • Leczenie cukrzycy ciążowej
    Jestem w 32. tygodniu ciąży i mam cukrzycę ciążową od 24. tygodnia. Do tej pory wystarczała dieta, od kilku dni stężenie glukozy na czczo przekracza 90, a po posiłkach w górnej granicy (110-118). Czy jest jakiś sposób na obniżenie stężenia cukrów na czczo (przyrost masy w normie i u mnie i u dziecka)?