medycyna praktyczna dla pacjentów

Czy usunięcie jajowodu ogranicza płodność?

Udostępnij: Share
22.02.2013

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam 28 lat. 2 miesiące temu przeprowadzono u mnie laparoskopię w wyniku ciąży pozamacicznej. Wycięto mi prawy jajowód. Jest to moja druga ciąża (pierwsza skończyła się niepowodzeniem), nie znam przyczyny (serce się nie wytworzyło). Miałam łyżeczkowanie. Proszę mi powiedzieć jakie mam szanse na ciążę. Mam obawy, bo został mi jeden i ostatni jajowód. Lekarz mówi, że jest w porządku i że mogę już podjąć starania. Ale ja nie wiem jak z owulacją. Czy to prawda że odbywa się raz z jednego raz z drugiego jajnika. Czy jest możliwość przechwycenia jajeczka ze strony, gdzie nie mam jajowodu? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedziała

prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Usunięcie jajowodu w przedstawionym przypadku w żaden sposób nie wpływa na występowanie cykli owulacyjnych i na charakter i czas owulacji. Usunięcie jajowodu częściowo ogranicza płodność, ale nie ogranicza cykliczności owulacyjnych prawego lub lewego jajnika.

Przed kolejną ciążą należałoby zrobić badania na toksoplazmozę, chlamydię, cytomegalowirus, przeciwciała kardiolipidowe. Warto również sprawdzić stężenie TSH, prolaktyny oraz drożność drugiego jajowodu. Większość kobiet po operacjach usunięcia jednego jajowodu z powyższych powodów rodzi bez problemów zdrowe dziecko lub kolejne dzieci.

Udostępnij: Share

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

 

Lekarze odpowiadają na pytania

  • Do kiedy na badaniu USG widoczny jest pęcherzyk żółtkowy?
    Chciałam się dowiedzieć, czy w 9. tygodniu ciąży na USG nadal widoczny jest pęcherzyk żółtkowy? Na moich zdjęciach z USG obok zarodka widoczna jest taka plamka.
  • Czy seks w czasie ciąży jest bezpieczny?
    Jestem w 7. tygodniu ciąży i pani doktor powiedziała mi, żeby raczej powstrzymać się od współżycia przez te 9 miesięcy, bo zdarza się, że przychodzą do niej pacjentki, które po współżyciu plamią lub mają silne bóle brzucha.

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zadaj pytanie ekspertowi:

Lekarze komentują